• Slovenčina (Slovenská republika)
  • English (United Kingdom)


Home Výstavy Stredoeurópsky dom fotografie
Lucia Sekerková /SK/ CZ/ Čarodejnice 27.2. - 1.4.2018

Lucia Sekerková. Mezi iphonem a křišťálovou koulí

Fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová se pokusili propojit fotografickou tvorbu s etnologickým výzkumem. Čtyři roky zpracovávali sugestivní téma rumunských žen ze skupin olašských Romů, které se živí věšteckou a čarodějnickou činností. V posledních letech zájem o tyto služby v rumunské společnosti opět narůstá, téma je živě diskutováno v rumunských domácnostech, médiích i v policejních spisech. Obě autorky svou práci shrnuly ve dvojknize, která se skládá z fotografické části a textové eseje, a snaží se pro její vydání získat prostředky na Hithit.cz.

Čítať celý článok...
 
Bohemians from Montparnasse 21.2. - 1.4.2018

Bohémovia z Montparnasse. Fotografické portréty Jeana Cocteaua a Vena Pilona

V sérii fotografií z roku 1916 zaznamenal Jean Cocteau, známy francúzsky spisovateľ, filmár a umelec, jedno popoludnie strávené s výraznými bohémskymi postavami parížskej štvrte Montparnasse vrátane Pabla Picassa, Amedea Modiglianiho či Maxa Jacoba. Vraj v ten deň Cocteau požiadal Picassa, aby navrhol kostýmy a scénu pre jeho balet Parade, na ktorom pracoval spolu s Erikom Satiem a ktorý neskôr veľmi úspešne predviedol Ruský balet. Fotografie spravené počas jedného dňa v Paríži, ktorý ležal len 100 kilometrov za frontom prvej svetovej vojny, sa stali dôležitým dokumentom doby, keď bol ešte Paríž nepochybne centrom umeleckého sveta a miestom, kde žilo a pracovalo veľa progresívnych ľudí. Najlepšia je na fotografiách ich amatérska a spontánna atmosféra. Vidíte pred sebou popoludnie strávené s priateľmi, dôležitými predstaviteľmi francúzskej avantgardy. Fotografie Jeana Cocteaua predstavujú pravdepodobne prvú sériu fotografií, ktorá sa snaží rozprávať príbeh nad rámec dokumentácie, aby sa na ne dalo pozerať skoro ako na kľúčové políčka filmu.

Čítať celý článok...
 
Silvia Saparová/ SK / Next generation 10.1. - 18.2.2018

Silvia Saparová / Next Generation
Aktuálna výstava Silvie Saparovej nadväzuje na tvorivý program autorky, ktorý rozvíja od roku 2011. Vtedy sme mali možnosť vidieť výstavu Iné ženy, kde nás prekvapila obratom od svojho extrovertného inscenovania (Couples: 1999, Women in Condition: 2007-2010) k omnoho introvertnejšej a meditatívnejšej polohe. Súbor Iné ženy nám predstavil sériu veľkoformátových fotografií žien z autorkinho blízkeho prostredia, ktorý bol oprostený od narácie, či akýchkoľvek formálnych doplnkov. Ostali iba obrazy žien, ktoré sú všetky iné. Iné preto, lebo ich vnútorný život a imaginácia sú základom vonkajšieho vzhľadu.

Čítať celý článok...
 
Joanna Vasdeki a Jeff Vanderpool / GR-USA/ Pohľady z Atén 4.- 29.10.2017

 


Atény sú mestom pohybu a ich neustála premena sa každý deň odhaľuje nášmu pohľadu. Dalo by sa povedať, že sú mestom mnohých identít, zároveň sú však zvláštnym spôsobom aj mestom s jednou jedinou identitou, ktorá ich odlišuje od všetkých ostatných miest. Atény sú zároveň mestom utrpenia aj mestom znovuzrodenia. Škaredým mestom aj mestom plným krásy.

Čítať celý článok...
 
Igor Grossmann/ SK / Deti 1964 4. - 29.10.2017

Deti 1964  predstavuje výber z cyklu fotografií Igora Grossmanna zachytávajúci život detí na Slovensku, najmä v Žiline a jej okolí, z rokov 1963 až 1966. Výstava vznikla ako spolupráca Stredoeurópskeho domu fotografie s Annou Schirlbauer, fotografovou dcérou.

Čítať celý článok...
 
Crisia Miroiu/ Rumunsko /Nevidené mestá, Popretie 6.9. - 1.10.2017

Názov: Nevidené mestá

Vývoj projektu

Séria Unseen Cities (Nevidené mestá) skúma spôsob, akým vnímame krajinu, ponára sa do vzťahu medzi fyzickou realitou, ktorú možno vidieť voľným okom, krajinou, ktorú vidíme cez objektív, a napokon krajinou zachytenou na fotografii.

Čítať celý článok...
 
JÖRG RUBBERT JÜRGEN BÜRGIN / Germany/ 6.9. - 1.10.2017

JÖRG RUBBERT
JÜRGEN BÜRGIN  /  Germany/

„Nočná zmena“

Pouličná fotografia po zotmení

Veľké metropoly po zotmení sú jednou z najobľúbenejších tém nemeckých fotografov Jürgena Bürgina a Jobera Rubberta.

Čítať celý článok...
 
Slovensko 1992 očami fotografov Agentúry Bilderberg 12.7. - 3.9.

Neznáme Slovensko - výstava predstavuje  fotografie autorov z  renomovanej agentúry Bilderberg z Hamburgu, ktorej zakladateľom je Slovák Andrej Reiser a jediným členom, nežijúcim v Nemecku, bol ďalší Slovák Karol Kállay. Tvorili ju špičkoví fotografi a už od jej vzniku bolo zrejmé, že svojím osobitým poňatím a prístupom k fotografii nie je bežnou fotografickou agentúrou. Jej členovia pracovali pre najprestížnejšie svetové magazíny a viacerí z nich  získali ceny na súťaži

World Press Photo

Čítať celý článok...
 
Martina Šimkovičová - 1988. 30.5 - 4.6.2017

Čo vám hovorí 1988? Je to rok, v ktorom ste narodili? Rok nezabudnuteľnej zimnej olympiády v Calgary?

 
Iné svety- Different Worlds 19.4. -23.5.2017

Odlišné svety. Mladá súčasná fotografia juhovýchodnej Európy

Lana Bregar | Jaka Bulc | Dejan Clement | Mia Ćuk | Vedad Divović | Ibro Hasanović | Sanja Knežević Jovanović | Andrea Palašti | Tina Umer

Kurátor: Jasna Jernejšek

19. apríl – 25. máj 2017

Čítať celý článok...
 
Ivo Karásek /SK/CZ/ Cesty- 24 zastavení 19.4. - 21.5.2017

V dnešnej uponáhľanej, chaotickej dobe sa ustavične naháňame odniekiaľ niekam, hnaní „povinnosťami“, s hlavou plnou myšlienok na to, čo všetko musíme, nesmieme, mali by sme, nemali by sme... Žijeme v neustálom zhone, strese a strácame kontakt so životom, s jeho skutočnou podstatou.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 8
Sponzori / O organizácií / Kontakt / SiteMap / Unsubscribe
Sedf.sk